Počátky národní házené ve Zruči nad Sázavou se datovaly na začátek 40-tých let 20. století, mezinárodní házená od roku 1958
V roce 1941 je zahájena výstavba společenského domu a sport ve Zruči se začal rozvíjet
Do Zruče nad Sázavou začali přicházet mladí lidé díky výstavbě nové továrny. Její výkopy začaly v březnu 1939. Od 2. ledna 1940 se již vyrábělo ve III. etáži I. budovy. V roce 1941 měla Zruč již 3x více obyvatel než v roce 1938, což podstatně změnilo charakter města a vznášelo i vyšší požadavky na sportování mladých. V roce 1940 se započalo s budováním hřiště na kopanou a celého sportovního areálu v místech dnešního náměstí Míru. V roce 1941 je zahájena výstavba Společenského domu a sport ve Zruči se začíná rozvíjet.
1942
V tomto roce byl založen oddíl národní házené ve Zruči. Prvním předsedou byl pan Roček. Dalšími činovníky na poli házené byli v té době pánové Kužela, Svěrák, Kahánek, Barbořík a Kašpárek.
1945
Pan Kužela se stává předsedou házené. Muži 8. dubna prohrávají v Humpolci 10:1, když Humpolec hrál v tu dobu župní přebor. Jména hráčů se nedochovala, ale dá se předpokládat, že hráli již zmiňovaní funkcionáři. Mezi ně se zařadil pan Václav Svoboda, který hrával českou házenou v Třebíči. Ženy hrály Východočeskou župu s družstvy Humpolce, Havlíčkova Brodu, Přibyslavi, Hlinska a Chotěboře. Dochována jména hráček jsou: Jankulová, Fišerová, Špačková (provdaná Maršounová) a nyní Chalupová.
1950
Ženy prohrály v krajském přeboru doma s Humpolcem 1:4. Následně se družstvo žen rozpadlo.
1951
Házenou ve Zruči hraje pět družstev. Muži, obnovené ženy, dorostenci, mladší a starší dorostenky.
1952
Oddíl házené vyhlásil soutěž na počest Sokolského dne o nejlepšího člena oddílu, kterou organizuje bratr Maršoun. Účast byla 34 děvčat a 22 chlapců. Jména: Dočkalová Božena, Svatoňská Marie, Adensamová Božena, Zídková Jiřina, Skálová Věra, Zimmelová Ludmila, Čivrná Miroslava a další. Vyhodnocení soutěže: Zimmelová 85 b., Šmída 84 b., Macháček 84 b., Skálová 81 b., Doktorová 80 b., Šenkýř 78 b. Družstvo žen bylo zařazeno mezi 24 nejlepších týmů v ČSR.
1953
V lednu došlo k přejmenování oddílu ze ZSJ na Jiskra Zruč nad Sázavou. Muži hrají krajský přebor. První družstvo žen hraje celostátní přebor, druhé družstvo krajský přebor. Ve Zruči se také uskutečnilo 2. kolo o postup do přeboru republiky žen za účasti domácího družstva, Baníku Kladno, Jiskry Třeboň, Spartaku Dukla Karlín ČKD a Jiskry Kralice na Hané. Dorostenky hrají SHM.
1954
Házená se stále ještě hrála před Společenským domem ve Zruči nad Sázavou a branky jsou přenášeny za fotbalové kabiny. Ženy a dorostenky začínají hrát mezinárodní házenou. V TJ Jiskra Zruč n. S. tak vznikají dva oddíly. Zručák Karel Novák řídil utkání žen se Spartakem Praha Stalingrad a stal se tak prvním zručským rozhodčím. Muži hrají dál českou házenou. Vedoucí a trenér je Václav Svoboda. Muži se zúčastnili velkého turnaje v Gottwaldově, na který se sjelo 130 družstev. Ženy hrají podle mezinárodních pravidel. Hraje se na 3 třetiny. Vedoucím je J. Barbořík. Václav Svoboda trénuje dvě družstva žáků, Jan Sečkař st. začal trénovat dorostence.
1955
Ženy začaly hrát mezinárodní házenou již na poločasy. Na turnaj v házené v Bratislavě se sjelo 36 družstev žen, mužů a dorostu. V šestičlenné skupině skončily ženy na druhém místě.
1956
V tomto roce se začalo budovat hřiště za školou. 10 mužů české házené odpracovalo 520 brigádnických hodin na úpravě plochy pro nové hřiště. Byly odstraněny houpačky a kolotoč, zkopány drny z plochy 48×28 metrů, navezen písek, byly zasazeny kůly a napnut plot. Budování nového areálu vyvolalo nepochopení u okolních bydlících, kteří s novým hřištěm nesouhlasili a často si zkracovali cestu přes hrací plochu domů. Na novém hřišti se 7. října uskutečnil 2. ročník turnaje O pohár pracujících n. p. Sázavan. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev a hrálo se ve dvou skupinách. Naši muži nepostoupili ze skupiny, když v rozhodujícím utkání podlehli 4:6 Spartaku Modřany. Vítězem 2. ročníku je Spartak Velké Meziříčí. Hráči: Jelínek Antonín řečený Kolumbus, Březina Jiří, Rakovan František, Příhoda Vojta, Mácha Jan, Kudrna Milan. Hráčky žen: Zimmelová, Zídková, Sadílková, Gabrielová, Kovaříková, Hazuková, Vachutová, Nejezchlebová, Táborská, Kučerová. Za dorostenky hrají: Táborská, Kučerová, Gabrielová.
1958
Po dohodě bylo rozhodnuto o sloučení oddílu české a mezinárodní házené. Všechna družstva budou hrát už jen mezinárodní. Ženy oblastní soutěž, muži dohrají jarní část krajského přeboru ještě v české házené a od podzimu budou hrát mezinárodní házenou v přeboru Prahy. Starší dorostenci a mladší dorostenky se zúčastní kvalifikace do přeboru republiky. Hraje se už jenom na hřišti za školou, kde byly brigádnicky vybudovány další šatny, umývárna a sociální zařízení. Hráči mužů: Jan Pelán, Jandák, Svoboda, Mácha. Hráčky žen: Vachutová, Pavlíčková, Holubcová, Smutná, Zítková, Zimmelová, Vejnosková. 29. 6. se uskutečnilo ve Zruči nad Sázavou finále přeboru ČSR mladších dorostenek.
1961
Předsedou TJ se stává B. Čecháček, dopisovatelem Josef Soukeník a dochází k určitému oživení házené, včetně propagace a náboru žactva i dorostu. Oddíl má v soutěžích pět družstev.
1963
Do činnosti házené se zapojuje obětavý funkcionář a následně i dlouholetý trenér dorostenek Jiří Vaníček. Na úpravě hřiště a vybudování tribuny členové oddílu odpracovali 500 brigádnických hodin. Družstva sehrála 88 zápasů, z toho 49 mistrovských a 39 přátelských nebo turnajových utkání. Žáci hrají a trénují pod vedením Václava Svobody staršího.
1965
V průběhu roku došlo k omezení tréninků mužů z důvodu využití hříště na nácvik spartakiády. Od podzimu muži postrádají 5 dorostenců, kteří nastoupili základní vojenskou službu. Hráči: Rajdl, Dolejší Antonín, Šramota Jaroslav, Karel Tomáš, Pelán, Klement, Kudrna, Svoboda J. Bláha, Limax Petr. Trenérem družstva dorostenek je Jiří Vaníček. Za dorostenky hrály: Míla Svobodová, Marie Peruňková, Květa Krchníková, Vlasta Krchníková, Rezková, Jelínková, Doležalová, Vajrychová, brankářka Čechová.
1966
Trenérem družstva mužů se stal Milan Kudrna. Hráči: Dolejší A., Šatra, Lenhart, Pelán, Rada, Rakovan, Svoboda, Klement, Petr Hulman, Limax, Jan Hladiš, Zdeněk Hodoval, brankář Soukeník J.
1967
Oddíl se snaží znovu založit družstvo žen, které by měl vést Jiří Vaníček. Nově založeno je i družstvo žákyň. Také uspořádal XIII. ročník turnaje mužů O putovní pohár zaměstnanců n. p. Sázavan. Hráči: Jan Sečkař, Karel Dvořák, Cmíral, nový hráč Pospíšil, A. Dolejší, Pelán, Lenhart, Kudrna, po návratu z hostování v Ledči Málek Josef, Tomáš, Bezděk. Brankář Smolík. Na pozici trenéra se objevuje Rajdl a Miloš Lenhart. K činnosti v oddíle se vrací V. Svoboda, který vedl a trénoval družstvo mladších dorostenek. Hráčky: Vajrychová, Dvořáková, Rezková, Szabová, K. a Vl. Krchňíkovy, Svobodová, chytá Adolfová. Ve zprávě o činnosti oddílu je uvedeno umístění mladších žáků na 3. místě (loni druzí). Trenérem mladších žáků je Jirka Mleziva. Hráči: Jan Kořínek, Jan Klčo, Lazar, Rezek, Jirka Dolejší, Moc, Vodehnal, Šlosar.
1969
Házenkáři od jara budují nové kabiny, kde bude sociální zařízení, koupelna, místnost pro rozhodčí, pokladna, klubovna a tři kabiny pro družstva. V plánu je i opravení tribuny a úprava hřiště. Předsedou oddílu je Jan Sečkař starší. Hráči: M. Kudrna, Pelán, Tomáš, Šramota, Klement, Antonín Dolejší, Láďa Šášinka, v brance se vystřídali Václav Starý, Bohumil Jelínek „Kulas“ a Milan Kudrna. Hráči dorostu: v brance Pavel Benčát, v poli Jarda Bělík, Josef Trojan, Petr Linhart, Josef Moc, Josef Vilimovský, Jiří Dolejší, Josef Rudolf, František Lipavský, Volf, Valouch, Horáček. Za dorostenky nastupují Kaňková, Výborná, Kumherová, Habartová, Síbrová, Jindrová, Korucová, Jamborová, Kijovská, Klčová, Bártová, Uhlířová.
1970
Na výroční členské schůzi předseda Jan Sečkař konstatoval, že házenkáři udělali velký kus práce na dostavbě kabin, kde se odpracovalo 6.645 brigádnických hodin. Uskutečnil se XVI. ročník turnaje mužů O putovní pohár n. p. Sázavan. Na pozvání BSG Motor Ludwigsfelde se muži účastní čtyřdenního zájezdu do NDR. Hráči: Šramota, A. Dolejší, Klement, Janák, Slávek Kořínek, Limax, Lenhart, v bráně B. Jelínek. Dorostenci postoupili do 1. dorostenecké ligy. Hráči: Linhart, Moc, Klčo, J. Dolejší, Světlík, Lipavský, Trojan, Rezek, Volf.
1972
Byl uspořádán 18. ročník turnaje O pohár n. p. Sázavan (Memoriál Jana Máchy), který vyhrála Lokomotiva Vršovice. Jiskra končí na 5. místo z pěti účastníků. Uskutečnilo se také utkání s vítězem Poháru mistrů afrických zemí a mistrem Egypta AC Heliopolis Cairo, skončilo 10:14. Hráči: Šramota, Dolejší A., S. Kořínek, Světlík, Lenhart, J. Kořínek, Bělík, Limax, Klement, Černohlávek, za muže hraje i Petr Linhart. Ve znovuobnoveném družstvu mladších žáků hraje 22 chlapců krajský přebor. Trenérem je Antonín Dolejší. Hráči: Cirhan, Zmrhal, Pánek, Daněk, Větrovský. Nově založené družstvo mladších žákyň se účastnilo Pražského přeboru. Osmnáct hráček trénoval Jarda Bělík. Hráčky: Jar. Dubnová, Zd. Smutná, Králová, Kalounová.
1973
V tomto roce se hrají první zápasy na asfaltovém povrchu. Mužstvo mužů vedou Josef Málek a Rosťa Klement. V létě byly nově natřené branky a nalajnovaná hrací plocha, za což patří dík panu Kubálkovi. Připravovalo se vybudování zábradlí kolem hrací plochy. Muži mohou již trénovat v hale. Na 20. ročníku turnaje O pohár n. p. Sázavan startovalo 6 družstev a poprvé vyhrálo domácí družstvo před Slávií Hradec Králové a Sokolem Šťáhlavy. Nejlepším střelcem se stal Petr Linhart s 25-ti brankami.
1975
Muži trénovali v zimní přípravě 4x týdně pod vedením Ladislava Šášinky. Předsedou je stále Jan Sečkař.
1978
Do mistrovských soutěží 1978/79 za Zruč n. S. nastupovali muži, dorostenci, starší žáci, starší žákyně a dorostenky. Mimo to oddíl založil přípravku žáků a žaček 1. až 3. třídy. Problémem družstva mužů je vysoký věkový průměr a nedostatek hráčů. Hráči: brankáři – Benčát a Jelínek, dále Moc, Mareček, Lenhart, Coufal, Klement, Bělík, J. Kořínek a Šramota. Dorostenky v 1. lize na jaře: Zahradní Město 6:6, Soběslav 8:13, Sparta Praha 6:3, Vršovice 1870 7:9, Jindřichův Hradec 10:8, Spartak ČKD Praha 8:10, Polička 7:10, Slavie Praha IPS 1:21, ZVVZ Milevsko 3:14. V konečné tabulce dorostenky skončily s 18-ti body na 8. místě. Trenér: Jaroslav Bělík, vedoucí družstva: Josef Tůma.
1979
Na konferenci TJ Jiskra byli Jiří Dolejší a Zlata Rozkošná vyhodnoceni nejlepšími sportovci oddílu házené a Josef David nejlepším funkcionářem. Trenérem dorostenců je Jiří Dolejší. Dorostenky hrají v 1. lize s mistrem ČSSR Slavií Praha IPS 3:16, Mělníkem 3:2, Vršovicemi 4:4, Milevskem 6:15, Soběslaví 8:13, Zahradním Městem 7:9, Jindřichovým Hradcem 9:10. Děvčata poté končí svou úspěšnou činnost v lize. Výsledky soutěže žaček: Ve finále přeboru ČSR získaly 6. místo, když před naším družstvem byly pouze oddíly ze středisek vrcholového sportu. Výsledky: Olomouc 3:9, Most 5:10, Otrokovice 6:9, Boh. Praha 2:9, Lok. Cheb 5:5, Svitavy 15:5 a Soběslav 12:2. Vynikající úspěch žaček i jejich trenérů, zejména Jardy Bělíka. Žáci hrají již čtvrtou sezonu. Družstvo se však potýká s nedostatkem hráčů, když často hraje bez střídání, či někdy dokonce jen se šesti hráči. Hráči: M. Zdražil, J. Dolejší, B. Švarc, V. Červinka, P. Švarc, T. Lohynský, P. Vrzáček, M. Vyhnal, J. a Z. Šramotová, Y. Dolejší, Š. Postřihačová, M. Klementová a Studnička.
1980
V roce 1980 bylo odpracováno 1 232 brigádnických hodin. Výsledkem je nové oplocení a dokončení klubovny. Hráč mužů Josef Moc byl navržen na nejlepšího sportovce OV ČSTV Kutná Hora. 26. ročník turnaje O putovní pohár n. p. Sázavan vyhrála domácí Jiskra „A“ před Jiskrou Třeboň, Zručí „B“ a Lok. ČB. Nejlepším střelcem turnaje je Josef Moc. V brance se objevil Petr Felis, za muže začíná hrát Ivan Jánošík.
1981
Muži házenkáři v rámci tréninku absolvovali Želivskou 60 a v přátelském mezistátním zápase s Motorem Cunewalde vyhráli 23:17. Nejlepším sportovcem oddílu opět vyhodnocen J. Dolejší a oddíl získal II. stupeň titulu „Vzorný oddíl“. Mladší žákyně hrají svá utkání turnajově se Všenory, Mělníkem a Hudlicemi. Po podzimu drží 2. místo. Hráčky: J. Šramotová , Němcová , Kamarytová, Hejzlarová, Z. Šramotová, Dolejší, Klementová, Ištoková, Roubová, Vedralová.
1982
Muži jsou po podzimní části na 2. místě jeden bod za Kladnem. Hráči: Benčát, Odehnal, Coufal, Chalupa, Klement, Hyhlík, Mareček, Moc, A. a J. Dolejší, Linhart a Šramota, Tůma, Felis, Jánošík, Dvořák, Červený, Ďoubal. Dorost: J. Čapek, Tvrdík, Riemer, L. Čapek, Bejček, Vodehnal. Minižáci hrají svou mistrovskou soutěž turnajově a také až od podzimu. Za soupeře mají celky AŠ Mladá Boleslav, Sokol Hudlice a TJ Čelákovice. Minižáci vyhráli všech svých 18 zápasů se skórem 261:54! Hráči: J. Dolejší, M. Řimnáč, Beneš, Pavlíček, Klement, Horváth, Hladík, J. Řimnáč, Zeman, Kasper, Vrána, Horák, Starý a Dastych. Trenéry jsou Jiří Dolejší a Rosťa Klement.
1984
Předsedou oddílu házené se stal Antonín Dolejší. Na školení v Roudnici n. L. získali licenci rozhodčího III. třídy J. Kořínek a bratři Dolejší. V srpnu byl uspořádán 1. ročník turnaje pro bývalé hráče O putovní pohár Pražských vodáren Želivka, kterého se zúčastnila 3 družstva. Hrálo se dvoukolově. Bez prohry vyhrála Jiskra. Sestava: v brance Benčát a Jelínek, v poli: Kořínek, A. Dolejší, Šramota, Mareček, Šašinka, Lenhart, Pelán, Limax a Rakovan. Starší páni na 2. ročníku veteránů ve Zruči n. S. opět vyhráli po výsledcích s K. Horou 17:7 a 12:16, s Ledčí 11:8 a 15:5. Za domácí nastoupili Kudrna, Rakovan, Klement, Šramota, Šášinka, A. Dolejší, Lenhart, Limax a Mareček.
1985
Mladší žáci vybojovali titul přeborníků Středočeského kraje, když celou sezonou prošli suverénně. Nejvíce se však klukům dařilo v Pionýrské lize základních škol, kdy se postupně probojovali až do Národního finále, které se hrálo v červnu na venkovním asfaltovém povrchu ve Zruči. Ani v konkurenci nejlepších škol z celé republiky naši mladší žáci nezaváhali a vybojovali 1. místo. M. Řimnáč se stal nejlepším střelcem národního finále a Zd. Tvrdík byl vyhodnocen nejlepším hráčem. Sestava: M. Řimnáč, J. Dolejší ml., Z. Tvrdík, J. Vrána, R. Klement ml., V. Starý, Hladík, M. Beneš, Janovský, O. Černý, M. Brikner, J. Koutný, Burian, Franěk a Jelínek. Trenéři: Jiří Dolejší st., Petr Felis. Na podzim se mladší žáci zúčastnili turnaje v Jihlavě, kde získali 1. místo. Po podzimní části soutěže skončili na 2. místě ze sedmi týmů. Sestava: Franěk, Šonka, Dastych, Vrána, Klement, Starý, Černý, Řimnáč, Zeman, J. Horáček, Hick a S. Horáček.
1986
Starší žáci a žákyně se zúčastnili ve slovenských Sečovcích Poddargovských her a oba celky své turnaje vyhrály. Pokračuje družba s BSG Fordschrit Eibau a oddíl házené je nositelem titulu vzorný oddíl I. stupně. Starší páni v srpnu upořádali 3. ročník turnaj hráčů nad 35 let O putovní pohár ředitele závodu Želivka, který si odvezli hráči TJ Libčice. Domácí skončili na 4. místě z 5-ti družstev.
1987
Minižáci se umístili v konečné tabulce krajského přeboru na 2. místě a přechází do mladších žáků. Kádr tvořili brankáři – Koutek, Mavrodiev, Valouch a v poli – Veselý, Fajman, Pustka, Jelínek, Janoušek, Z. a M. Rebhán, Horáček, Kristín, Řimnáč, Suk, Baloun, Havlena, Kraus, Filip, Dotlačil, Vejvodič a Mercl. Trenérem je K. Chalupa. 4. ročníku turnaje O putovní pohár ředitele vodárny Želivka kategorie nad 35 let se zúčastnilo ve Zruči 7 družstev a Jiskra obsadila 2. místo. Ceny předávali předseda oddílu házené Rostislav Klement a předseda TJ Ludvík Kotek. Sestava našich: v brance – Benčát a Kudrna, v poli Moc, Klement, Mareček, Pelán, Limax, Šramota, J.Kořínek, Linhart, Lehnart, Tomáš a Bělík. Dorostenky vyhrály v krajském přeboru vše při skóre 129:45 a získaly titul přeborníka Středočeského kraje. O postup do II. ligy prohrály 8:29 se Slávií Praha, 16:24 s TJ Milevsko, 8:24 s TJ Trutnov a s V. Hamry 7:10. Hráčky: Tlachová, Roubová, J. a Z. Šramotová, Sedláčková, Pokorná, Klementová, Kolková, Ištoková. Trenér A. Dolejší. Mladší žákyně sehrály v mistrovské soutěži krajského přeboru 32 utkání, z toho 20x vítězně, 1 remíza a 3 prohry, skóre 387:66. Hráčky: G. Klementová, Lhotková, Čecháčková, Čežíková, Limaxová, Pešoutová, Hořtová, Severová, Marasová, Švejdová, Radová, Gembiczká, Lahodná, Provazníková, Jelínková, Šlechtická, Bechyňová.
1988
V létě byl na hřišti položen nový povrch Nisaplast. Pilířem a největším obětavcem podílejícím se na momentálním rozvoji zručské házené je bezesporu vynikající hráč, trenér, rozhodčí a funkcionář Jirka Dolejší starší, kterému vydatně asistují Antonín Dolejší, Karel Chalupa, Jiří Kořínek, Rostislav Klement, Mirek Hyhlík, Josef Moc, Petr Felis, Richard Lahodný, Josef David a další a další bývalí i současní hráči. Dorostenky předváděly dlouhodobě dobré výkony a opět se staly krajskými přebornicemi. Zúčastnily se kvalifikačního turnaje o postup do 2. ligy v Rokycanech, kde však neuspěly. Nastupovaly v sestavě: Jana Hanková, Marcela Ištoková, Jitka Sedláčková, Gabriela Klementová, Marcela Klementová, Jitka Roubová, Pavlína Tlachová, Šárka Lhotková, Zlata a Jaroslava Šramotová, Monika Kolková. Vedoucí družstva A. Dolejší.
1989
Dorostenky již tradičně vyhrály krajský přebor, ale v kvalifikaci o 2. ligu neuspěly, když pouze remizovaly s RH Pardubice a ostatní zápasy prohrály se Sp. Praha, Jitexem Písek, Sp. Ústí n. L., Lázněmi Kynžvart. Sestava: Hanková, Ištoková, Lahodná, Pustková, Gembiczká, Lhotková, Kolková, Sedláčková, Kotková, Klementová G., Klementová M., Tlachová. Minižáci a minižákyně hrají společnou mistrovskou soutěž, kde mají za soupeře: Libčice, Bělou, Kolín, Čelákovice, RH Mladá Boleslav, Mělník a Úvaly. Miníci se ještě v prosinci zúčastnili Vánočního turnaje v Kolíně, kde kluci obsadili 2. místo a dívky byly 4. ze šesti účastníků. Štěpa Dolejší byla vyhodnocena nejlepším hráčem turnaje. Střelci branek: Moc, Kaplan, Krutil, J. Vrzáček, P. a A. Tátovský, Dejda, Hlaváč, Dolejší, Veselá, Šramotová, Smutná, M. Borovková. V červnu oddíl přivítal mládežnická družstva z Motoru BSG Cunewalde. Zápasy sehráli mladší žáci, starší žákyně a dorostenky.
1990
Na hřišti házené je opět v provozu sauna. Školení trenérů 3. třídy se zúčastnili R. Klement a J. Moc a noví mladí P. Tlachová, J. Jelínek a J. Dolejší. K 31. 12. má oddíl 161 členů a je největší v TJ Jiskra. V jarních mistrovských utkáních si muži vybojovali titul přeborníků Středočeského kraje a právo účasti na kvalifikaci o postup do II. národní ligy, která se uskutečnila v červnu v Litvínově. I tady se chlapům dařilo a 2. místem si vybojovali historický postup, když za sebou nechali i Jičín či Škodu Plzeň B. Na podzim začaly ženy hrát městský přebor Prahy a soupeřkami jim jsou Střešovice, Orbis, Praha 4 „A“ i „B“, Vršovice, ZMZ Praha, Kobylisy, Sparta Praha a Hvězda Praha.
1991
Muži svůj první rok účinkování v 2. NL ukončili na velmi pěkném 8. místě. Přeborů ČR se zúčastnili starší žáci ve Zlíně a starší žákyně v Hluku. Dorostenky bojovaly v Ledči v kvalifikaci o postup do dorostenecké ligy. V létě do Zruče zavítal dánský klub MK 31 Kodaň s družstvy mladších žáků i žákyň, dorostenek a mužů. Přátelská utkání ve Zruči sehrál také týmy mužů a žen francouzského AC Cannes. Na konci roku se muži i ženy zúčastnili mezinárodního turnaje Glostrup Cup v dánské Kodani.
1992
Muži ve své druhé sezoně ve 2. NL skončili na vynikajícím 5. místě. Mládežnická družstva vybojovala 5 titulů Středočeských přeborníků – mladší žáci i žákyně, starší žáci i žákyně a dorostenky. V házenkářských soutěžích zručský oddíl reprezentují také starší dorostenci a ženy. Muži sehráli přátelská utkání s prvoligovou Slavií Praha a německým SC Rehberge Berlín. V letním turnaji mužů O putovní pohár Sázavanu zvítězila Jiskra Zruč „B“, když ve finále porazila Jiskru Zruč „A“. V červnu se ve Zruči pořádaly Přebory ČR starších žáků a zároveň proběhly oslavy 50. let založení zručského klubu. V červenci se také ve Zruči uspořádal Bohmerland Cup, kterého se zúčastnilo 27 družstev ze 4 států. Turnaj se odehrál na pěti hřištích. V hlavní kategorii dorostenců do 19-ti let ve finále zvítězili zručští kluci nad německým SC Magdeburg.
1993
Muži dosáhli historického úspěchu, když ve 2. NL obsadili 2. místo. Následně byla 2. NL zrušena. Tento tým hrál pod trenérským vedením M. Hyhlíka a J. Dolejšího. Vedoucími družstva byli Josef Vrzáček a Josef Tůma. Novým předsedou oddílu házené se stal Karel Chalupa, který nahradil odstoupivšího A. Dolejšího. Kromě družstev mužů a žen zručskou házenou reprezentovalo dalších 6 mládežnických družstev, která mají vynikající úspěchy.
1994
Uskutečnila se celostátní reorganizace soutěží. Muži hráli celostátní 2. ligu. Ta však byla podmíněna hraním ve sportovní hale a ta ve Zruči nebyla. Družstvo mužů bylo nuceno hrát svá domácí utkání v Humpolci, což se podepsalo na sestupu do 3. ligy. Bylo založeno „B“ družstvo mužů, protože jsme měli více než 30 aktivních házenkářů. Ženy hrály divizi a dorostenky 2. dorosteneckou ligu.
1995
Muži vyhráli 3. ligu. Ve Zruči však stále není sportovní hala, kde by se mohla hrát 2. liga, proto je postup odmítnut. Nebyl zájem o dojíždění za domácími zápasy do humpolecké haly. V mužské složce kromě „áčka“ funguje i „béčko“, starší i mladší dorostenci, starší i mladší žáci. V ženské složce má zručská házená zastoupení v družstvu žen, dorostenek a starších žákyň. Navíc Petr Švarc a Martin Řimnáč střílí góly v prvoligové Slavii Praha a příležitostně náš tým posilují.
1996
Stagnace u družstva mužů. Přestože máme kvalitní tým, bez motivace nelze hrát a výsledkem je 7. místo ve 3. lize. Nejlepšími střelci tohoto týmu jsou J. Dolejší ml. a P. Vrzáček.
1997
Ženské složky se definitivně vytrácí ze zručské házené. Několik žen, které zůstaly, přestoupily do Ledče. V dorostenkách ani žákyních nezůstal dostatečný počet děvčat potřebných k přihlášení soutěží. Mužská složka funguje bez problémů. V oddíle máme mladší i starší žáky, dorostence i béčko mužů. Zručští muži vyhrávají 3. ligu a postupují do 2. ligy.
1998
V nuceném vyhnanství v hale v Humpolci „A“ tým vybojoval 8. místo, po ukončení sezony však odstoupil ze soutěže.
1999
Muži prokazují své kvality a ve 3. lize se umístili na 3. místě. Velice dobře funguje i „B“ tým mužů. Petr Švarc je oporou extraligového Jičína.
2000
Muži obsadili 5. místo ve 3. lize a zúčastnili se házenkářského turnaje v německém Viernheimu, kde velmi dobře reprezentovali. I nadále zručská házená těží z výborné práce s mládeží. P. Švarce v Jičíně doplnil J. Pustka. Oba se zúčastnili zájezdu do dalekého Japonska.
2001
Mimořádný úspěch se povedl zručským mužům v Českém poháru, když se probojovali mezi nejlepších 10 týmů ČR. Mimo jiné vyřadili takové soupeře, jakými byli Jičín či Dvůr Králové. Spanilou jízdu Českým pohárem našeho týmu ukončil až HC Zlín, který vyřadil naše družstvo v prodloužení. Přesto to je patrně nejlepší výsledek zručské házené. V mistrovské soutěži vybojovali muži ve 3. lize výborné 2. místo.
2002
S vidinou budování sportovní haly ve Zruči se muži vrhli neohroženě do nové sezony s cílem vybojovat postup do vyšší soutěže. To se jim podařilo a po několika letech se do Zruče opět stěhuje 2. liga. Radost nám v soutěžích dělají i družstva minižáků, mladších žáků a dorostenců. I nadále několik zručských žen nastupuje za Ledeč ve 2. lize.
2003
Druhá liga ve Zruči se hraje v krásné nové sportovní hale. Na domácí utkání chodí podpořit naše áčko až 300 diváků. Muži svým fanouškům vrací jejich přízeň v podobě vynikajících výkonů a jako nováček 2. ligy obsazují výborné 5. místo. Zručská házená má zastoupení i v 1. lize. P. Švarc nastupuje za Jičín a J. Dolejší ml. působí v této soutěži jako rozhodčí. V listopadu se ve Zruči uskutečnil interligový zápas v házené mezi Allriskem Praha a HK Trnava. Sestřih tohoto utkání byl k vidění v České televizi.
2004
Další sezona je ještě úspěšnější a Jiskra skončila ve 2. lize na 2. místě. Vedení Českého svazu házené nabídlo našemu klubu účast v první lize. Po zvážení všech aspektů jsme bohužel tuto nabídku museli odmítnout, i když to byla jedinečná šance přivést do Zruče mimořádně kvalitní soutěž. V srpnu proběhl již 50. ročník turnaje mužů O putovní pohár Sázavan strojírny a. s. V silně obsazeném turnaji zvítězila Jiskra, když ve finále porazila Lokomotivu Plzeň. V závěru roku se uskutečnil 1. ročník Memoriálu Honzíka Kristína minižáků.
2005
Muži neustále drží vysoký standart a ve 2. lize končí na 4. místě. V soutěžích máme dále starší i mladší dorostence, kteří hrají Východočeský přebor, starší i mladší žáky ve Středočeském přeboru a také minižáky. Ti se zúčastnili otevřeného Mistrovství ČR a v Liberci vybojovali velmi pěkné 11. místo.
2006
V červnu byl v našem venkovním areálu položen nový umělý povrch Conipur. Dále byly postaveny nové střídačky a instalovaná elektronická časomíra. Starší dorostenci, mladší i starší žáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. V oddíle jsou dále ještě mužstva minižáků a přípravky, která hrají miniházenou 4+1. Byl uspořádán 1. ročník Velké ceny města Zruče n. S. v miniházené, ve kterém dominoval domácí tým. Proběhly i další ročníky turnaje mužů a Memoriálu Honzíka Kristína. Mladší žáci se mohou pyšnit účastní na Mistrovství ČR v Plzni.
2007
Byla dokončena rekonstrukce budov v areálu házené. Proběhly úpravy šaten, pohostinství i sociálek. Byla osazena nová okna a celá budova pak dostala novou střechu i fasádu. Mládežnická házená slaví mimořádné úspěchy. Starší žáci, mladší žáci i minižáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. Minižáci navíc vybojovali 3. místo na Mistrovství ČR. Jirka Dolejší nejml. byl vyhlášen nejlepším hráčem tohoto turnaje. Za mimořádný sportovní výkon roku 2007 byla všem hráčům udělena plaketa starosty města Zruče. V družstvu mužů dochází ke generační výměně. Přestože áčko obsadilo 9. místo ve 2. lize, pro příští ročník se do této soutěže již nepřihlásilo.
2008
Všechny týmy své soutěže vyhrály. Muži byli 1. v regionální lize, dorostenci, starší žáci i mladší žáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. Turnajů v miniházené se zúčastňují i minižáci a přípravka. Všechna tato družstva hrají svá utkání v zrekonstruovaném venkovním areálu. O naše naděje je zájem i ve střediscích mládeže. Několik našich žáků se zúčastňuje turnajů za Krajské centrum talentované mládeže Vysočina. Staří páni se pravidelně zúčastňují turnajů své věkové kategorie, kde dokazují, že ze svého umění nic nezapomněli. V červnu jsme ve Zruči uspořádali neoficiální Mistrovství ČR mladších žáků, na kterém Zručáci vybojovali bramborovou medaili. Jirka Dolejší nejmladší byl společně s dalšími nadějemi ze všech druhů sportů za své výkony vyhodnocen jako Sportovní talent Středočeského kraje.
2009
Mládežnické celky pokračují ve své suverenitě ve Středočeském přeboru. Mladší i starší žáci a také dorostenci obhájili tituly Přeborníků Středočeského kraje. Mladší žáci navíc vybojovali 4. místa na MČR základních škol a na neoficiálním MČR mladších žáků, které opět proběhlo ve Zruči. Nejlepší mládežníci našeho oddílu sbírají zkušenosti na zahraničních turnajích, kterých se zúčastňují s výběrem Vysočiny. Odchovanec našeho oddílu Petr Linhart mladší se probojoval do mužské reprezentace ČR a byl vyhlášen talentem roku české házené. Muži v Regionální lize skončili na 7. místě.
2010
V tomto roce jsme se dočkali nejhoršího umístění našich mužů v historii zručské házené. Skončili poslední v regionální lize, ze které už nelze sestoupit. Omlazený tým nestačil na většinu soupeřů a v celé sezoně vybojoval pouhé 3 body. Větší radost nám udělali mládežníci. Mladší dorostenci dokázali vybojovat 2. místo ve druhé dorostenecké lize a starší žáci opět vybojovali titul Přeborníků Středočeského kraje. Mladší žáci skončili na 4. místě a minižáci i přípravka se pravidelně zúčastňují turnajů v miniházené, když ti nejmenší většinu těchto turnajů vyhráli.
2011
Výborná práce s mládeží přináší své ovoce. Mladší dorostenci vyhráli 2. ligu a vybojovali si právo účasti v lize první. Starší žáci obhájili titul Přeborníků Středočeského kraje. Minižáci skončili na 9. místě v Mistrovství ČR, kterého se zúčastnilo 28 týmů. Šest našich dorostenců nastupuje v 1. dorostenecké lize za tým Nového Veselí. Jirka Böhm hraje 1. ligu mužů za tým Chodova. V přípravce trenéři pracují s téměř dvaceti benjamínky. Podařilo se uspořádat několik turnajů všech kategorií, na které přijely týmy z celé ČR a naše družstva se v těžké konkurenci neztratila. (pav, jot, jidml)